Національний банк України пояснив нові обмеження на банківські перекази і вказав на їх важливі аспекти.

  • 02.06.2024 06:30
  • 4 хвилини читання
Національний банк України пояснив нові обмеження на банківські перекази і вказав на їх важливі аспекти.

Нагадаємо, що зараз робочий варіант, який представив Нацбанк, включає обмеження до 30 вихідних переказів на місяць та ліміт у 100 тисяч гривень. Це стосується переказів коштів з картки на картку (Р2Р-перекази).

Якими результатами очікує Національний банк України?

У Національному банку сподіваються, що заборона використання карткових "дропів" допоможе вивести частину капіталу та бізнесу зі "тіні". Наприклад, через контрольні заходи НБУ у 2022-2023 роках значно зросло обсяг операцій на сайтах ліцензованих операторів азартних ігор.

У лютому, березні та квітні 2024 року доходи від податку на гральний бізнес стійко перевищували 1 мільярд гривень (1,81 мільярда гривень, 2,02 мільярда гривень та 1,26 мільярда гривень відповідно).

Також хочу зазначити, що керівник Національного банку України Андрій Пишний повідомив, що центробанк проаналізував сім найбільших банків, які володіють 91% усієї емісії карток. За результатами аналізу вони приходять до висновку, що робочий варіант обмежень на 30 вихідних переказів не зачепить 98% українців. Щодо обмеження на загальну суму до 100 тисяч на місяць, то це не вплине на 95% українців.

Волонтерські збори та обмеження з боку Національного банку України

Це залежить від того, як саме проводиться волонтерський збір, а також від типів переказів, які використовуються. Особа може переказати кошти, як мінімум, двома способами: через переказ з особи на особу (P2P) та через міжнародний банківський рахунок (IBAN).

У Національному банку нагадали, що немає обмежень на суми та кількість переказів по IBAN, а СЕП (система електронних платежів) працює цілодобово, всі платежі обробляються швидко.

У яких галузях найчастіше виявляються тіньові схеми?

Запропоновані зміни спочатку вплинуть на широко поширену практику використання Р2Р-переказів для незаконних фінансових операцій, що будуть обговорюватися.

  • послуги для наркоторгівлі;
  • недозволений гральний бізнес;
  • різноманітні схеми тіней.

У Національному банку виявили, що не йдеться про якусь конкретну галузь, оскільки схема діє для будь-якого нелегального бізнесу, проте велику кількість карт "дропів" виявили на сайтах нелегальних казино.

Основні пріоритети з боку Національного банку

Наразі Національний банк України акцентує увагу на тому, що рішення про обмеження переказів з картки на картку перебуває на стадії розробки. Крім того, у центробанку відзначили ще одне важливе питання:

Ми заздалегідь і відкрито поділилися нашими планами, щоб дізнатися думку громадськості, волонтерів і, за необхідності, мати змогу відкоригувати окремі деталі. Це планується зробити приблизно за місяць.

До цього часу НБУ проводить зустрічі з волонтерами, щоб почути їхню думку і вислухати всі "за" і "проти". Також зазначають, що регулятор діяв подібно на етапі впровадження валютних обмежень після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Зокрема, відповідне рішення виправляли в процесі відкритого діалогу, щоб максимально підтримати діяльність волонтерів та водночас не підірвати макрофінансову стабільність.