Розглянемо розвиток платіжних карток в Україні: що можна очікувати в майбутньому та якими загрозами нас обурено.

  • 12.05.2024 08:46
  • 5 хвилин читання
Розглянемо розвиток платіжних карток в Україні: що можна очікувати в майбутньому та якими загрозами нас обурено.

Основні напрями розвитку в Україні

Потрібно звернути увагу на те, як комбінація факторів з Заходу, Азії та Близького Сходу впливає на ринок нафти.

Крім цього, фахівець зауважив, що значно змінилася кількість безконтактних карток: з грудня 2022 року по грудень 2023 року їхня кількість зросла на 17% - до 30,6 мільйонів штук. Це свідчить про те, що майже 59% активних карток є безконтактними.

Основні тенденції, що стосуються платіжних карток / Зображення - Unsplash

Технологія токенізованих платіжних карток набуває все більшої популярності. З грудня 2022 року по грудень 2023 року їх кількість зросла на 57%, до 12,4 мільйона штук. Експертка повідомила, що минулого року в українських торговельних мережах практично 90% безготівкових операцій були здійснені за допомогою безконтактної оплати та NFC-технології.

Анна Довгальська вказала, що у 2023 році найбільше операцій за платіжними картками здійснювалися у торговельних мережах - майже 70% (приблизно 5 мільярдів операцій). Водночас перекази з картки на картку лідирують за сумами операцій - 37,1% (або 1 478,6 мільярдів гривень).

Спонукання до розвитку сфери платіжних карток

Анна Довгальська визначила основні чинники, які спонукають кредиторів до активного розвитку платіжних карток.

  • Зростання попиту: популярність безготівкових платежів та онлайн-шопінгу збільшує попит на платіжні картки серед споживачів.
  • Конкуренція на ринку фінансових послуг є досить великою.
  • Зручність та швидкість проведення оплати.
  • Комісійний дохід від опрацювання транзакцій, що означає розвиток карток, є можливим джерелом прибутку для банків.
  • Розвиток технологій та впровадження інновацій у сегменті платежів, такі як NFC-технологія.

Що очікувати у 2024 році

Анна Довгальська також передбачає, що у 2024 році тенденція активного розвитку платіжних карток продовжиться. За її прогнозами, загальна кількість платіжних карток може зрости в середньому на 5-7% за рік, досягнувши 120-123 мільйони штук.

Активізація шахраїв і як захистити свої активи.

Зі зростанням популярності карток зростає й вірогідність шахрайства. Довгальська зазначила, що система безпеки фінансових установ повинна бути на найвищому рівні.

Експертка назвала основні методи запобігання шахрайству з використанням платіжних карток. За її словами, на сьогодні банки активно впроваджують нові технології для захисту своїх клієнтів від злочинних дій шахраїв. Найефективнішими способами боротьби з шахрайством є:

  • Існує можливість використовувати окрему SIM-карту для фінансових рахунків.

Для фінансових операцій краще використовувати окрему SIM-карту та не розголошувати її номер нікому. Клієнтові рекомендується звернутися до мобільного оператора для прив'язки номеру до паспорта або укладення контракту. Це можна зробити в салоні оператора мобільного зв'язку або онлайн за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Таким чином, шахраї не зможуть виготовити дублікат без дозволу клієнта.

  • Запуск віртуальної платіжної картки

Фахівка з ГЛОБУС БАНКУ рекомендує оформити платіжну карту в онлайн-банкінгу для зручних покупок в інтернеті. Важливою перевагою віртуальної картки є неможливість її крадіжки. Навіть у разі отримання шахраями данів з картки, вони не зможуть зняти з неї кошти, оскільки їх там не буде.

Основні напрямки, що стосуються платіжних карток / Зображення - Unsplash

  • Міцні паролі

Ефективні методи захисту від шахраїв з платіжними картками включають установлення паролів для карток, а також для доступу до онлайн-банкінгу та електронної пошти. Кожній банківській картці або системі слід призначити окремий пароль, який рекомендується змінювати щокварталу.

Анна Довгальська стверджує, що найпростіша порада і водночас найвагоміша полягає в тому, щоб не розголошувати свій PIN-код або паролі входу, особливо – не зберігати їх у смартфоні або на аркуші паперу у гаманці. Вона зауважила, що використання банківської картки дуже зручне і швидке, але важливо завжди бути уважним та дбати про свою безпеку.