Чому українці масово знімають гроші в банках?

  • 04.03.2024 10:47
  • 5 хвилин читання
Чому українці масово знімають гроші в банках?

Українські грошові вклади зменшуються.

Серед причин подібного явища - як сезонний фактор, так і песимістичні очікування щодо стану економіки в умовах війни. Хоча банківський сектор показував відносну стабільність, в січні 2024 року відбулося скорочення депозитів.

Також ознайомтеся, що Національний банк України ввів в обіг нову пам'ятну монету "Батьківське щастя". Який є її номінал?

Зокрема, за словами голови парламентського комітету з питань фінансів та податкової політики Данила Гетманцева, гривневі вклади, як від населення, так і від бізнесу, скоротилися на 50 мільярдів гривень. Валютні депозити також зменшилися, але в меншій мірі.

Він зауважив, що це рекордний показник зменшення гривневих депозитів з початку війни. Тенденція до скорочення депозитів продовжувалася також у лютому.

Сезонні впливи

Данило Гетманцев зауважив, що подібна ситуація, хоч і в меншій мірі, є характерною для початку року.

Такий напрямок спостерігався в дев'яти з десяти останніх років. Хоча, звичайно, для кожного року є свої особливості, як це було, наприклад, на початку 2015 року або 2022 року, — зауважив посадовець.

У той же час, подібного відтоку коштів, як у минулому році, не спостерігалося, незважаючи на масові атаки на енергетичну інфраструктуру та відключення електроенергії. На початку 2022 року, перед повномасштабним вторгненням Росії, ситуація з виведенням коштів з банків була схожа на теперішню.

Богдан Данилишин визнав наявність сезонного фактору.

Високий рівень порівняння в грудні, як правило, пов'язаний з виконанням бюджетних контрактів. Натомість, у січні надходження на рахунки клієнтів є меншими через традиційно високі зимові витрати на імпорт. Це призводить до зменшення залишків коштів на рахунках бізнесу та населення, - відзначає економіст.

Відтік вкладів є сезонним явищем, яке спостерігалося в цей самий час у минулих роках. Проте навіть під час війни, у інші періоди банківська система показує зростання кількості вкладів, що в частині спричинене державною гарантією на 100% вкладів під час воєнного стану.

Ініціативи щодо законодавства

На межі 2023 та на початку 2024 року було внесено кілька законодавчих пропозицій урядом, спрямованих на посилення державного контролю над фінансами та банківськими рахунками громадян. У деяких випадках навіть передбачалася можливість їх блокування.

Данило Гетманцев згадав одну з таких пропозицій, пов'язавши відтік депозитів з можливим уведенням нового закону про мобілізацію, який передбачає блокування рахунків осіб, які ухиляються від мобілізації. Проте, він зауважив, що ця ініціатива не знайшла підтримки.

Уряду доводилося відкидати звинувачення у планах щодо оподаткування всіх карткових транзакцій, які, за його словами, були передбачені в Національній стратегії доходів. Проте це лише посилило недовіру громадськості.

Покупка валюти

Основною причиною великого виведення коштів з банківських депозитів була активна купівля іноземної валюти. Це означає, що на початку 2024 року люди та компанії перевели гривні зі своїх рахунків, обмінявши їх на долари та євро.

Для приватних осіб цей крок є способом захисту їхніх заощаджень від девальвації, а для бізнесу — необхідністю для здійснення імпортних операцій.

За даними Державної митної служби, у 2023 році імпорт товарів до України практично подвоївся у порівнянні з експортом.

Найбільш просте пояснення

За даними опитування Центру Разумкова, станом на січень 2024 року, 57% українців вважали економічний стан країни незадовільним, а понад третина вважала матеріальне положення своєї сім'ї таким самим поганим.

Кожен десятий опитаний висловив, що зустрічає значні труднощі у забезпеченні свого існування. Таким чином, людям просто необхідні гроші.