Долар США продовжує залишатися основною валютою світу, тоді як план БРІКС зазнав провалу, - так висвітлило дослідження.

  • 25.06.2024 13:00
  • 4 хвилини читання
Долар США продовжує залишатися основною валютою світу, тоді як план БРІКС зазнав провалу, - так висвітлило дослідження.

Експерти з Центру геоекономіки Атлантичної ради провели дослідження.

Увагу варто звернути на близнюків-мільярдерів, які підтримали Дональда Трампа, пожертвувавши біткойни на його кампанію.

Плани БРІКС - це стратегічні плани, розроблені країнами-учасницями цієї організації (Бразилія, Росія, Індія, Китай, Південна Африка) для спільної роботи у різних сферах, таких як економіка, політика, культура та інші. Ці плани спрямовані на зміцнення співпраці між країнами та підвищення їхнього впливу на міжнародній арені.

Експерти повідомили, що країни-члени БРІКС виразили бажання створити більш багатополярну фінансову систему. Для цього вони звернули увагу на нові транскордонні платіжні системи. Лідируючі у цьому питанні виступили Китай, який також прийняв рішення про прискорення розвитку Транскордонної міжбанківської платіжної системи (CIPS) – механізму розрахунків у юанях.

З червня 2023 року по травень 2024 року до CIPS приєдналися 62 учасники, тому ця система нараховує 142 прямі та 1394 непрямі учасники. Однак SWIFT залишається лідером ринку з 11 тисяч банків-учасників.

Крім того, на ранній стадії знаходяться переговори щодо платіжної системи в рамках БРІКС. Кілька країн уклали двосторонні та багатосторонні угоди між собою, звертаючи особливу увагу на транскордонну цифрову валюту центральних банків (ЦБДЦ) та угоди про валютні свопи.

Одночасно експерти пояснюють, що домовленості між країнами, ймовірно, буде складно масштабувати через ряд проблем. Серед них такі:

  • Контроль;
  • Готовність до реалізації.

Також зауважують, що ці домовленості можуть послужити основою для розвитку платформи обміну валюти у майбутньому.

Яка значущість долара США у глобальній економіці?

Експерти з Центру геоекономіки Атлантичної ради зазначили у своїй доповіді, що долар США і далі залишається основною резервною валютою у світі. Цей статус долар утримує з часів Другої світової війни. На сьогодні саме в доларах номіновано 58% зовнішніх резервів у всьому світі, в той час як на євро припадає 21%.

Також у 2023 році частка юаня у світових валютних резервах зменшилася до 2,3%, впавши з пікового рівня 2,8%, який був зафіксований у 2022 році. Цей результат був досягнутий навіть за активної підтримки Китаєм ліквідності валюти.

Заявляють, що саме на долар США припадає 54% експортних операцій та 88% валютних обмінних операцій. Загалом у документі було зазначено, що роль долара як головної світової резервної валюти є надійною у короткостроковій та середньостроковій перспективі. Крім того, підкреслено, що усі потенційні конкуренти долара мають досить обмежені можливості, щоб викликати американській валюті. Це відноситься навіть до євро - другої найпоширенішої валюти у світі.

Нагадуємо, що ще у 2023 році голова Мінфіну США Джанет Єллен заявила про загрозу глобальному статусу долара. За її словами, на даний момент не існує жодної альтернативи для американської валюти. Одним з ключових аргументів є відсутність необхідної інфраструктури в інших країнах, яка дозволила б їхнім валютам виконувати таку ж роль, як долар США.