Економіст розповів про наслідки для Росії після укладення угоди про відмову від використання долара, стверджуючи, що ситуація надзвичайно складна й виходу з неї немає.

  • 24.01.2024 11:33
  • 3 хвилини читання
Економіст розповів про наслідки для Росії після укладення угоди про відмову від використання долара, стверджуючи, що ситуація надзвичайно складна й виходу з неї немає.

Що означає відмова від долара для Росії

За словами Олега Гетмана, якщо використовувати долар або євро в якості валюти при взаємних розрахунках між двома країнами, отримані таким чином валютні кошти можна використовувати для проведення торгівлі з будь-якою країною світу. Це стосується практично всіх держав.

Якщо виникає торговий дисбаланс, який означає, що Росія продала Ірану значно більше товарів, ніж придбала від нього, виникає проблема накопичення іранської валюти в Росії, яку немає можливості ефективно використовувати. Такі гроші фактично лежать некорисним тягарем.

Чи гірше чи краще стається з російською економікою?

Тоді економіст пояснив, що українською угода матиме довготривалі наслідки для російської економіки, проте важко сказати, чи будуть вони гіршими чи кращими, ніж зараз.

Її стан знаходиться у досить незадовільному положенні. Наприклад, у порівнянні з 2022 роком, у 2023 році експортний дохід зменшився на 30%. Замість 570 мільярдів доларів, на даний момент лишилося близько 400 мільярдів. Це означає, що відбулось значне зниження обсягів валютних операцій, що передусім пов'язане з низькою ціною на нафту, газ та нафтопродукти, а також санкціями. Іншими словами, всі експортні потоки Росії зменшуються, – пояснює економіст.

Торгові угоди без використання американського долара та євро

У минулому році курс вже зрос до 90 рублів за долар, нагадує Гетьман. І, на його думку, ця тенденція буде тривати.

  • Послаблення гривні – це, безумовно, негативні наслідки для суспільства.
  • Це інфляція, це зменшення можливостей придбати ті ж самі товари зі споживчого кошика.
  • Це означає, що люди стають менш заможними. Тому такі наслідки мають місце, і жодні угоди з Іраном не впливають на це.

Росія активно намагається уникнути використання американського долара та євро в своїх торговельних операціях. Причина полягає у тому, що ці валюти можуть бути відстежені. Більшість таких транзакцій контролюються, і ті, що потрапляють під санкції, блокуються, – повідомив економіст.

Крім цього, фахівець відзначив, що застосовуються додаткові санкції до фінансових установ, які співпрацюють з Росією або іншими країнами, що перебувають під санкціями, і використовують валюту західних країн, які можуть бути вільно конвертовані. Таким чином, у даній ситуації не існує жодного вирішення проблеми.

Одночасно існує можливість здійснювати обмін, наприклад, товарами, які надходять з Ірану. Зокрема, на золото або готівку, або перейти до безготівкових розрахунків, але в тих валютах, які не відстежуються і не піддаються санкціям. Росія саме цим займається. Це необхідний крок, оскільки санкції продовжують зміцнюватися.