Експерт вважає, що єдиним фактором, який може зупинити Путіна, є війна на виснаження.

  • 18.03.2024 17:31
  • 4 хвилини читання
Експерт вважає, що єдиним фактором, який може зупинити Путіна, є війна на виснаження.

Підкреслюють, що Володимир Путін готовий вести війну на виснаження проти України. Проте єдиним чинником, який може змінити хід подій, є доходи від експорту нафти.

Потрібно звертати увагу на те, як виявляти важливі та переваги тенденції на фінансових ринках.

Що трапляється в Росії?

Путін змінить свій курс лише у випадку, якщо Захід зменшить фінансові потоки від нафтового сектору. У той же час, навіть якщо доходи від продажу нафти і нафтопродуктів залишаться на тому ж рівні, російська влада буде змушена тиснути на своїх громадян. По-перше, економіка країни перегрівається, оскільки Путін, який залишиться при владі ще протягом 6 років, витрачає все більше грошей на війну.

У Росії інфляція досягла 7,7%, а центральний банк підняв процентні ставки до 16%, стверджуючи, що офіційна вартість позик повинна залишатися на високому рівні на протязі "тривалого періоду". Цей крок призначений для зниження інфляції до 4%. Крім цього, уряд посилив контроль над капіталовкладеннями, щоб підтримати курс рубля.

Як можна поліпшити положення і які загрози виникають

Проте як Путіну, так і російській економіці вдалося витримати через доходи з експорту нафти та нафтопродуктів. Але ця ситуація може кардинально змінитися, якщо союзникам України вдасться значно знизити експортні доходи Росії настільки, що вона опиниться в дефіциті. Такий прогноз висловив старший науковий співробітник Київської школи економіки Джейкоб Нелл. За його словами, Росія, а раніше Радянський Союз, стикалися з кризою, коли поточний рахунок платіжного балансу став негативним.

У разі потреби Росія може трохи скоротити обсяги імпорту. За розрахунками Нелли, цей показник має впасти приблизно на 80 мільярдів доларів, перед тим як Путіну доведеться прийняти крайні заходи для стабілізації економіки. Приблизно 30 мільярдів доларів з цієї суми може бути втрачено через жорстке газове ембарго, а також обмеження на експорт добрив і металів, таких як нікель. Але головну частку втрат мала б становити зниження ціни на нафту, яку Москва отримує, до рівня 50 доларів за барель.

Уряд США посилив санкції проти танкерів, які порушують цінову стелю, але Росія досі може частково уникнути обмежень, використовуючи свій власний флот.

Важливою перемогою для Заходу також буде зміна ставлення Індії до Росії на нафтовому ринку. Ця країна є одним із головних імпортерів російської нафти. Одним з питань є те, щоб Індія припинила платити ціну вище за встановлену стелю за російську нафту. За словами експерта, у цьому випадку країна могла б отримати прибуток від дешевшої нафти, а її нафтопереробники могли б збільшити свої доходи.

Проте в такому випадку Росія може відмовитися продавати нафту за такими цінами та обмежити обсяги видобування нафти. Це може призвести до загального зростання цін на нафту, що ударить і по Індії, і по союзникам України. Минулого тижня ціни на нафту завершили на піковому рівні за 4 місяці.

Західні союзники України зараз не готові ризикувати і вжити дійових заходів проти нафтових доходів Росії. Проте без такої дії, Путін не втратить фінансові мотиви для продовження боротьби, як підкреслюється у матеріалі агентства Reuters.