Як захистити себе та особисті кошти під час обміну валюти поза банками.

  • 06.04.2024 07:45
  • 4 хвилини читання
Як захистити себе та особисті кошти під час обміну валюти поза банками.

Інвестиції в сучасному світі є важливою темою, про яку важливо знати всім. Головні переваги та недоліки інвестицій потрібно ретельно вивчити перед тим, як приймати рішення.

На що варто звертати увагу

По-перше, адвокат радить утриматися від обміну валюти з приватними особами, які не мають статусу суб'єктів підприємницької діяльності і не дозволених на проведення валютних операцій. Тому дуже важливо звертати увагу на область для споживачів в обмінному пункті, де мають бути розташовані копії документів, що підтверджують суб'єкт підприємництва, ліцензій, офіційний курс валют та інше.

Як і коли перевіряти кошти

Після отримання грошей від касира, слід перевірити їх безпосередньо на касі, зауважує Ліфлянчик.

  • Оглянути кожну грошову купюру;
  • Підрахувати кошти.
  • Якщо банкнота має будь-які забруднення, позначки, розриви чи вже застаріла, то краще попросити її замінити.

Вимоги до технічної спроможності обмінників

Адвокатка Анна Даніель наголосила, що установа, що займається операціями з готівковою валютою, повинна забезпечити відповідність приміщень структурних підрозділів певним вимогам.

  1. Забезпечення обов'язкової реєстрації та архівації відеосигналу з місця роботи працівника підрозділу установи, який здійснює операції з валютним обміном на готівку, зони обслуговування клієнтів поблизу робочого місця працівника та входу/виходу клієнтів з/у приміщення установи/підрозділу на строк не менше 14 днів.
  2. Камери відеоспостереження повинні мати роздільну здатність не менше трьох мегапікселів.
  3. Система відеоспостереження повинна бути оснащена неперервним джерелом енергії для аварійних ситуацій.
  4. Альтернативне живлення повинно забезпечувати безперервну роботу цих систем принаймні 12 годин у випадку відключення основних джерел електропостачання.
  5. Система відеоспостереження забезпечує наявність інформації про дату, час та місце, де встановлено обладнання, відповідність технічним вимогам щодо якості запису відеосигналу, включаючи обслуговування клієнтів, операції з готівкою та валютою.

Документи та їх значення

Ліфлянчик також зауважив, що касир у "обміннику" повинен надати відповідну "квитанцію", яка підтвердить проведення операції. Крім того, краще її зберегти. Наприклад, якщо у майбутньому виявиться, що деякі купюри були підроблені, людина зможе довести, звідки вона отримала готівку.

У випадку підтвердження скарги власника "обмінника" буде оштрафовано, і можливо, що цей суб'єкт може бути позбавлений ліцензії. Анна Даніель зауважила, що у разі наявності підстав Національний банк України може застосовувати заходи впливу до компаній, які здійснюють торгівлю валютними цінностями з порушенням законодавства, включаючи відкликання (анулювання) ліцензій на торгівлю валютами.

Даніель також зауважила, що Національний банк України здійснює безвиїзне нагляд, проводить непланові виїзні перевірки згідно з Положенням про порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду за реалізацією та моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), що було затверджене постановами регулятора.