Розкриття банківської таємниці українців: у яких випадках кредитори мають право звертатися до цього кроку

  • 04.05.2024 10:46
  • 4 хвилини читання
Розкриття банківської таємниці українців: у яких випадках кредитори мають право звертатися до цього кроку

Екс-голова правління Інвестиційно-трастового банку, Арсен Аванесян, виключно поділився інформацією про значення та роль банківської таємниці, а також пояснив у яких випадках банки можуть її розголошувати.

Банківська таємниця - це інформація про фінансові операції клієнтів банку, яка є конфіденційною і захищена законом. Вона включає в себе інформацію про рахунки, операції з грошима, кредити та інші фінансові документи. Важливо знати, що банківська таємниця може бути розкрита лише за рішенням суду або за наявності письмової згоди клієнта. Дотримання цієї таємниці дуже важливе для забезпечення конфіденційності фінансових відносин між банком і клієнтом.

Арсен Аванесян підкреслив важливість банківської таємниці як основний елемент довіри у фінансовій системі, що забезпечує захист конфіденційності даних клієнтів. Проте у деяких випадках банки можуть бути змушені розкривати цю інформацію відповідно до законодавства України.

Коли можна викривати банківську таємницю.

Спеціаліст відзначив, що в Україні банківська таємниця регулюється законами та нормативними актами, які забезпечують рівновагу між конфіденційністю даних клієнтів та інтересами правосуддя та громадської безпеки. Він також підкреслив наступні аспекти:

  • У випадку наявності судового рішення або запиту від правоохоронних органів банки повинні надати інформацію про клієнтів та їх рахунки.
  • Крім того, українські кредитори мають дотримуватися чітких процедур при надходженні запитів на розкриття банківської таємниці, щоб забезпечити дотримання законності та захист інтересів клієнтів.
  • Збалансування захисту конфіденційності клієнтів та забезпечення правосуддя та громадської безпеки є основним аспектом в українській банківській сфері.

Як спеціаліст у банківській галузі, я вважаю обов'язковим дотримання законодавства при виконанні запитів на розкриття банківської таємниці. Це необхідно для забезпечення захисту інтересів клієнтів та дотримання законності у всіх аспектах банківської діяльності, - підкреслив Арсен Аванесян.

Згідно з інформацією Національного банку України, кредитор має право надавати інформацію про операції, банківські рахунки чи платіжні картки лише за визначених умов:

  • самим замовникам (їхнім представникам);
  • згідно з ухвалою суду;
  • Правоохоронним або державним установам, які мають відповідні повноваження, можна надати доступ до інформації про банківську діяльність лише в обмежених випадках, у встановленому порядку та обсязі, визначеному Законом України "Про банки і банківську діяльність".

Погляд Національного банку України на банківську таємницю.

В кінці березня 2024 року Національний банк України заявив, що правила щодо розкриття банківської таємниці про рахунки клієнтів залишаються без змін. Регулятор підкреслив, що банки продовжують гарантувати конфіденційність банківського рахунку, операцій та інформації про клієнтів, і залишається при цьому прихильником збереження банківської таємниці як важливої умови для забезпечення довіри клієнтів до банківського сектору.