Смертна кара і "бакси": яким був шлях долара до того, як він заволодів світом

  • 11.02.2024 17:46
  • 6 хвилин читання
Смертна кара і "бакси": яким був шлях долара до того, як він заволодів світом

Згідно із відомостями МВФ, доля долара в світових резервах становить 59,17%. Але звідки і коли виник цей валютний символ, чому його назвали так і як розпочався шлях найпопулярнішої банкноти - знайти ми можемо відповіді на ці питання.

Китай проявляє зацікавленість інвестувати понад пів мільярда доларів в Афганістан з метою видобутку нафти і газу.

Як з'явився долар?

У часи британських колоній гроші використовувалися переважно у формі фунтів, шилінгів та пенсів, але часто їх було недостатньо. Для оплати товарів та послуг замість грошей можна було використати золото й срібло, тютюн, земельні ділянки, шкури та мушлі. Таке розрахункове засіб отримав назву "бакс", оскільки "buckskin" означає оленячу шкуру.

Деякі колонії намагалися емітувати свої власні паперові гроші, але безуспішно. Внаслідок цього почали використовувати іноземні монети, серед яких найпопулярнішими були іспанські долари. Це призвело до того, що американці поступово привикли називати гроші саме "доларами", а не "фунтами".

У 1775 році, під час американської революції, Континентальний конгрес випустив так звані "континентальні гроші" з метою забезпечити фінансування воєнних потреб. Проте, через те, що було вироблено надто багато грошей, дана валюта зазнала швидкого знецінення.

Долар США – це валюта, яка має тривалу історію. Своєю появою долар зобов'язаний бажанню забезпечити стабільність і надійність фінансової системи Сполучених Штатів Америки. Він став основною валютою країни з прийняттям Конституції в 1787 році. Спочатку долар складався зі золота та срібла, але в 1873 році він став повноцінною золотою валютою. До 1971 року долар був пов'язаний зі золотим запасом країни. Однак після цього часу долар став плаваючою валютою. Сьогодні долар США є однією з найпоширеніших і впливових валют у світі, використовується як основна валюта в міжнародних фінансових операціях. Історія долара США продовжується і його значення у світовій економіці надалі зростає.

У 1792 році Монетний акт, прийнятий Конгресом США, закріпив долар як офіційну грошову одиницю Сполучених Штатів. Цей закон також створив Монетний двір - установу, яка мала регулювати та контролювати процес виготовлення монет.

Цікаво, що це законодавство також передбачає покарання за підробку грошей - смертну кару. Проте іноземні монети, зокрема з Іспанії, Франції, Великобританії та Португалії, залишалися законним засобом платежу ще 65 років, до 1857 року.

Ретельне прагнення до стабільності через вирішальну роль громадянської війни

У 1861 році Конгресу довелося знайти практичний спосіб вирішення фінансових проблем під час Громадянської війни. Проблема полягала в тому, що впродовж 1830 – 1860-х років банки безконтрольно випускали власну валюту, тоді як срібні та золоті доларові монети були рідкісними. З цією метою було прийнято рішення випускати перші офіційні державні паперові гроші номіналом 5, 10 і 20 доларів.

Спробою знайти стабільність був долар / Фото Pixabay

Гроші північних штатів також відомі як "ґрінбеки", через зелений колір на звороті. Під час Громадянської війни Конфедерація випустила паперові гроші загальною сумою близько мільярда доларів, але вони втратили свою вартість після поразки.

Наступні сто років після завершення Громадянської війни відзначилися періодом коливань курсу долара, але найважливішим є той факт, що він пройшов історичний шлях від "краху континентальної валюти" до отримання статусу "основної резервної валюти у світі".

Подорож у минуле: що можна було придбати за один долар понад 120 років тому

Людина, у якої є один долар у гаманці, сьогодні не може вважатися володарем значної покупної спроможності. Але якби існувала можливість перенестися до США на початку 1900-х років, за ті ж гроші можна було б придбати значно більше. За даними калькулятора інфляції, один долар у 1900 році еквівалентний приблизно 36,52 долара зараз.

На приклад, лише за долар прості американці могли отримати понад 30 кілограмів картоплі, пів кілограма кави або чаю "Ліптон", приблизно 9 пляшок недорогого вина, 20 упаковок печива та пів кілограма шоколаду.

Раніше долар дозволяв розмішатися / Фото Freepic

За один "бакс" можна було навіть оновити свій гардероб: стільки коштувала нова жіноча блуза або чоловіча сорочка. На початку ХХ століття серед жінок було популярним носіння капелюшків: модні та стильні для особливих випадків коштували від 3 доларів, а прості повсякденні берети — всього долар.

Також можна було купити аж десять краваток (за 10 центів за кожну), які в то время були звичайним аксесуаром серед чоловіків. Цікаво, що за долар американці могли придбати навіть камеру! "Kodak Brownie" - перша модель лінійки бюджетних фотоапаратів, яка з’явилася в продажу в 1900 році і коштувала всього один долар. "Брауні" була найдешевшою камерою свого часу.