Золоті часи вже минули: що можна очікувати від ОПЕК+ і чому Росії варто бути обережною.

  • 06.05.2024 08:01
  • 4 хвилини читання
Золоті часи вже минули: що можна очікувати від ОПЕК+ і чому Росії варто бути обережною.

Економіст Ілля Несходовський, який є головою аналітичного напряму мережі "АНТС", ексклюзивно розповів про різні аспекти ОПЕК+ та ринку, на які варто звернути увагу. Він також поділився своєю думкою щодо ролі Саудівської Аравії, яку вважають лідером нафтового картелю, та майбутнього Росії на ринку.

Також слід зазначити, що Райффайзен інтенсивно прискорив процес виходу з Росії, визначивши конкретні строки.

Що відбувається з ОПЕК+ та можливі варіанти розв'язання ситуації?

Вплив ОПЕК+ втрачає на вагомості. Існують країни, які мають значну кількість нафтовидобутку і не є членами ОПЕК. Серед них США, Іран, а також інші країни, які можуть ефективно розвивати своє власне видобування нафти.

Тож можна сказати, що їхня стратегія встановлення високих цін на нафту вже минула. Зараз вони намагаються догнати відправляючий потяг, спробуючи змінити конфігурацію для впливу на світові ринки. Однак це може призвести до зменшення їхнього доходу.

Тому ініціативи ОПЕК+ - це спроби, за словами економіста, відновити ті "золоті" часи, які колись були. Ілля Несходовський вважає, що їм не вдасться досягти цього. Проте наразі неможливо передбачити, чи збільшуватиме чи зменшуватиме нафтовий картель обсяги видобутку.

За його словами, їм потрібно прийняти той факт, що вплив, який існував близько 15 років тому, сьогодні вже не існує. Експерт також зауважив, що можливо склад гравців на цьому ринку взагалі зміниться, особливо згадуючи про Росію.

Що можна очікувати від Росії?

За словами керівника аналітичного відділу мережі "АНТС", Росія через введені санкції поступово зменшуватиме обсяги видобутку нафти.

Економіст вважає, що єдиним правильним кроком для ОПЕК для вирішення поточної ситуації є пожертвування одним гравцем, а саме Росією, для забезпечення стабільно високих прибутків в майбутньому.

Вплив та стратегія Саудівської Аравії

Саудівська Аравія має великий потенціал і може дуже швидко реагувати на зміну попиту і пропозиції на ринку нафти, збільшуючи або зменшуючи видобуток протягом короткого періоду. Інші країни не мають такої можливості, наприклад, Росія не може так швидко реагувати.

За думкою експерта, слід мати на увазі, що обсяги видобування сировини в Саудівській Аравії зараз знаходяться на дуже низькому рівні. Це означає, що країна може утримувати на певний час такий рівень видобутку нафти, який зробить подібну діяльність для всіх інших нерентабельною. Тому безперечно Саудівська Аравія має вирішальний вплив на нафтовий ринок.

Якщо йдеться про економічне зростання, то Саудівська Аравія вів правильну політику щодо своєї економіки, переорієнтовуючи її на інші джерела прибутку: розвивала туристичну галузь та інші сфери виробництва. Ймовірно, Ер-Ріяд буде продовжувати цю політику й надалі.