Який прогрес було досягнуто в 2023 році щодо розвитку криптоіндустрії в Україні?

  • 17.01.2024 09:43
  • 9 хвилин читання
Який прогрес було досягнуто в 2023 році щодо розвитку криптоіндустрії в Україні?

Безкоштовний практичний курс з криптографії.

Мінцифра займається розробкою ринку віртуальних активів з 2019 року. Для забезпечення успішності цієї ініціативи, важливо підвищити рівень грамотності серед населення. Тому на початку 2023 року Мінцифра запустила безкоштовний практичний курс з криптограмотності та блокчейну на порталі Дія.Освіта. Основною метою цього курсу є навчити українців ефективно використовувати криптоактиви.

Читайте також про другу Різдво у полоні: чому ми повинні висловлювати свою думку про гарнізон Маріуполя.

На цей момент 21 тисяча осіб, які беруть участь в освітній програмі, вже зайнялися навчанням, з них 6 тисяч українців отримали сертифікат про успішне завершення курсу.

Тепер наші випускники вміють використовувати криптогаманці, централізовані та децентралізовані біржі, розуміють ризики й можливості торгівлі цифровими активами. Вони знають, як створити власний ДАО, розуміють основні принципи технологій, що лежать в основі блокчейн-проєктів, а також принципи різних алгоритмів консенсусу, опанували основи майнінгу та розвинули безліч корисних навичок.

Ми маємо намір не зупинятися на досягнутому і запустити в наступному році поглиблений курс щодо криптотехнологій.

Зміни до законодавства щодо цифрової власності

Під час роботи над законопроєктом "Про віртуальні активи", виникла необхідність внесення змін до Цивільного кодексу для належного закріплення нового класу активів в правовому полі нашої держави. Тому Міністерство цифрової трансформації разом з колегами з Комітету з питань правової політики працювали над концепцією "цифрової речі". Проте, згодом колеги розробили окремий законопроєкт щодо цифрового контенту і цифрових послуг.

10 серпня 2023 року Верховна Рада прийняла законопроекти, що стосуються цифрових послуг та цифрових речей.

Звідні́шка всі операції з криптоактивами є повністю легальними, оскільки вони належать до цифрових речей - об'єктів цивільних прав. Україна не забороняє використовувати цифрові речі, тому всіляко можна вільно користуватися цифровими активами.

Цікаво, Сполучені Штати Америки виявили у Росії слабку точку.

Для користувачів ця ситуація вказує на те, що вони можуть захищати права на свої криптовалюти - укладати угоди щодо цифрових активів, передавати їх по спадщині та звертатися до правоохоронних органів у випадку їх крадіжки. Ці два закони є необхідними передумовами для розвитку ефективної цифрової економіки в Україні.

Дослідження проведене щодо поточної ситуації у сфері криптоіндустрії в Україні.

З метою узгодження нашого власного розуміння потреб криптобізнесу та професіоналів ринку, Міністерство цифрової трансформації України, спільно з громадською організацією "Віртуальні активи 2030", запровадили дослідження "WEB3 для України: діалог зі засновниками". В ньому взяли участь 50 українських підприємців, які працюють у сфері web3. Результати дослідження окреслюють основні проблеми та перспективи розвитку криптоекономіки в нашій країні.

Зокрема, фахівці відзначили, що невизначеність у регулюванні діяльності, пов'язаної з криптовалютами, змушує компанії та стартапи реєструвати свій бізнес за кордоном. Введені обмеження на валютні операції й доступ до банківських послуг, які були впроваджені під час воєнного стану, суттєво ускладнили для компаній виконання їх фінансових зобов'язань перед співробітниками.

Раніше введення жорстких положень європейського регламенту Markets in Crypto-Assets (MiCA) щодо віртуальних активів в українське законодавство також може спричинити міграцію криптостартапів до інших країн.

Результати даного дослідження також враховуватимуться при формуванні та реалізації державної політики у сфері цифрової економіки, цифрових інновацій та технологій в Україні.

Альтернативний проект закону щодо віртуальних активів.

У листопаді до Верховної Ради було внесено законопроєкт №10225 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з віртуальними активами". Цей законопроєкт відображає концепцію регулювання, яку запропонувала Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Помітіть 3 докази, що волонтерство є ключем до психічного здоров'я.

На нашу думку, така ідея не може бути успішною, оскільки якщо вона буде затверджена, то ринок віртуальних активів не зможе працювати протягом наступного десятиріччя.

Тому ми розробили свій власний проект закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо регулювання обігу віртуальних активів в Україні", який зареєстрований під номером №10225-1. У цьому проекті Мінцифра пропонує своє власне розуміння щодо концепції регулювання та оподаткування операцій з віртуальними активами.

Крім того, основний законопроєкт №10225 визнає оподаткованою операцію будь-якого відчуження віртуального активу, тоді як альтернативний законопроєкт №10225-1 не включає обмін одних віртуальних активів на інші віртуальні активи до оподатковуваних операцій. Об'єктом оподаткування є тільки продаж віртуального активу та отримання за нього грошей, а також купівля товарів і послуг за допомогою такого активу.

Для криптопровайдерів існує альтернативний законопроєкт, який пропонує спрощені регуляторні вимоги порівняно з основним законопроєктом щодо авторизації та публічної пропозиції віртуальних активів. Це означає, що витрати на дотримання вимог стануть набагато меншими, платежі за авторизацію зменшаться, повноваження регулятора будуть меншими, а за дрібні порушення не передбачено надмірних санкцій.

Основний проект закону звільняє від сплати ПДВ лише трьох видів діяльності постачальників послуг:

  • заміни віртуальних активів на інші віртуальні активи,
  • в обмін на гроші.
  • послуги з конвертації віртуальних активів.

У такий спосіб, альтернативою є можливість звільнення від сплати податку на додану вартість (ПДВ) будь-яких послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів, за винятком консалтингових послуг.

Пропонуємо Рік невизначеності: якими стануть українсько-американські взаємини у 2024 році.

Альтернативний проект закону також передбачає відсутність річних платежів за підтримку авторизації. Авторизація є безстроковою та надається через 30 днів після подання необхідних документів.

Також пропонується десятирічний пільговий період для надання консультацій на ринку криптовалют - ці послуги можна надавати без попередньої авторизації.

Нашою метою є створення ефективного ринку віртуальних активів, установлення зрозумілих правил оподаткування операцій з новим класом активів та створення всіх необхідних умов для повноцінної роботи криптосектору в Україні.

Ми вважаємо, що прийняття альтернативного законопроєкту сприятиме розвитку нового сектору економіки та підвищить привабливість України для інвестицій на глобальному ринку криптовалют.